Projekt spolupráce "Nezapomeňte (se) vrátit"
Partneři projektu: Místní akční skupina Hlinecko, z.s., MAS Moravskotřebovsko a Jevíčsko o.p.s., MAS Poličsko z.s.
Termín realizace: 21. 1. 2014 - 12. 6. 2015.
Doba udržitelnosti projektu je do 21. 1. 2019.
Celkové výdaje projektu: 1 814 800 Kč.
Projekt byl finančně podpořen z Programu rozvoje venkova, opatření IV.2.1. Realizace projektů spolupráce.
Popis projektu:
Smyslem projektu s názvem „Nezapomeňte (se) vrátit“ je nabídnout jednotlivým obcím a pracovníkům knihoven zvýšení návštěvnosti a využití knihovny nejen na výpůjčku knih, ale i k jinému novému využití knihovny. Na malých obcích může knihovna sloužit jako malé centrum a místo setkávání občanů různého věku. Smyslem projektu je vdechnout knihovnám duši, naplnit ji dětmi a občany, nejen zarytými čtenáři, kteří si vypůjčí a vrátí knihu, ale také naučit další aktivní občany používat společné prostory knihovny pro různé akce.
Do projektu se zapojilo celkem 20 knihoven z území všech zúčastněných MAS, a to následovně:
Úvodní prezentace k projektu - ke stažení zde
Výstupy projektu
Projekt spolupráce má následující výstupy:
A) ŠKOLENÍ:
Série školení pro knihovníky a dobrovolníky v knihovnách
Školení je zaměřené na práci knihovníků, základní manažerské a komunikační dovednosti, práce s různými skupinami občanů, organizace a pořádání různých kulturních a volnočasových aktivit pro občany a zejména pro děti. Semináře byly vedeny profesionálními knihovnicemi Mgr. Lenkou Navrátilovou a Stanislavou Kavanovou, které lze nazvat průkopnicemi komunitních knihoven u nás, protože vedou žijící a aktivní knihovny, které jednoznačně mohou být vzorem pro ostatní. První společný workshop se uskutečnil 18. ledna 2014 v Jevíčku.
FOTOGALERIE - 1. WORKSHOP Další interaktivní lekce proběhly pro knihovníky a dobrovolníka každé místní akční skupiny zvlášť, každé školení se opakovalo v Poličce, Jevíčku a v obci Vysočina. První cyklus se uskutečnil v březnu, druhý v červnu, třetí v září a poslední v listopadu. Fotky z lekcí si můžete prohlédnout na tomto odkazu:
FOTOGALERIE - ŠKOLENÍ
B) VYBAVENÍ:
Kromě vzdělávání knihovníků bylo nutné pomoci knihovnám vytvořit zázemí pro návštěvníky a pořádání akcí. Každá knihovna obdržela set jednotného vybavení v podobě židlí, odkládacích stolů, pojízdného stolu a koberce včetně sedacích polštářů pro děti.
C) PUBLIKACE:
Pracovní brožura s názvem „Manuál vesnického knihovníka“ s praktickými radami jak dobře vést vesnickou knihovnu a efektivně rozvíjet aktivity knihovny, které povedou k získání vyššího počtu čtenářů a nastartování četnějšího využívání knihovny. Autorkami Manuálu jsou obě dámy, které projekt garantují po odborné stránce, paní Stanislava Kavanová a paní Mgr. Lenka Navrátilová. Manuál vesnického knihovníka si můžete stáhnout po kliknutí na následující obrázek.

Listujte s knihou "Manuál vesnického knihovníka"
Komiksová brožura s názvem „Hádej knihu“, která obsahuje literární díla ztvárněná pomocí komiksu. Úkolem čtenáře je uhodnout, o jakou knihu a autora se jedná. Ke
stažení po kliknutí na obrázek.

Omalovánky s tématy pověstí z regionu s názvem „Hádej pověsti“. Tuto publikaci si vytvořili sami návštěvníci knihoven, a jak název napovídá, obrázky v nich ztvárňují pověsti z obcí, ve kterých se nachází zapojené knihovny. Ke stažení po kliknutí na obrázek.

Listujte si omalovánky "Hádej pověst"
Závěrečná konference v Hlinsku
Závěrečné školení se uskutečnilo 11. dubna 2015 v Multifunkčním centru v Hlinsku společným workshopem. Zde zástupci jednotlivých knihoven prezentovali pořádané akce a především změny v knihovnách, které se díky projektu podařily.
Na závěr konference proběhlo slavnostní předání certifikátů všem knihovnicím, knihovníkům, dobrovolnicím a dobrovolníkům, kteří se s chutí a nadšením do daného projektu zapojili.
